Ana içeriğe atla


BANNER

ŞİRKETLER İÇİN “İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇ VE MEVZUATA UYUM DENETİMİ” ARTIK ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ

09.10.2019 - 18:10

Son yıllarda rekabetin yoğunlaşması ve günde 24 saatin bile yetersiz hale gelmesi sebebiyle şirketler için “dış kaynak kullanımı” artık önemli bir ihtiyaç halini aldı. 
Günümüzde çalışma hayatına ilişkin yasal düzenlemeler, şirketlerin patronlarını ve yönetim kurullarını, yaptıkları işlemlerden daha fazla sorumlu tutma eğilimindedir. Bu eğilimde her geçen gün işveren aleyhine artmaktadır.
İş insanları olarak, işi uzmanına bırakmak kendi ana işimize odaklanma fırsatı vermenin yanında, yetkin insanlardan alınan kaliteli hizmet ile şirketler de olası zararlardan korunmaktadır.
Brothers And Partners birçok endüstri kolunda elde ettiği bilgi, tecrübe ve uzmanlığı işverenlerin hizmetine sunarak, mevcut risklerinizin giderilmesine katkı sağlamaktadır.
İşletmelerin en önemli varlığı insan kaynağıdır. “İnsan kaynakları süreç ve mevzuata uyum denetimi” yönetici ve çalışanların hatalarını bulmayı değil, eksiklerini kamu denetiminden önce tespit edip gidermeye amaç edinir. Denetim sonucunda hazırlanan raporlar, işverenlerin mevcut ve ilerde doğması muhtemel risklerinin tespitinin yanı sıra insan kaynakları departmanında daha konforlu çalışmasına önemli katkılar sunmaktadır. Bu bakımdan insan kaynakları süreç ve mevzuata uyum denetimi, başta kurum çalışanları, özellikle de insan kaynakları departmanı tarafından güvenilmesi ve desteklenmesi gereken bir hizmettir. 
B&P tarafından yapılan insan kaynakları süreç ve mevzuata uyum denetimi; işçi özlük dosyaları, iş sözleşmeleri, ücret bordroları, muhtasar ve aylık prim hizmet belgeleri, muvafakatnameler, işe giriş ve çıkış işlemleri, işyeri politika, yönetmelik ve prosedürleri, istihdam teşvikleri, işten ayrılış işlemleri, derdest ve sonuçlanmış dava dosyalarının analizi, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları vb. konuları kapsar.
B&P denetim sistemi "ileriye dönük” ve "risk odaklı" bir bakış açısına sahiptir. Denetimler, şirketlere ve sektöre özel tasarlanmış denetim modelleri çerçevesinde, kamuda uzun yıllar müfettiş olarak görev almış ekip liderleri ve yeterli sayıda başdenetçi, denetçi ve denetçi yardımcıları tarafından gerçekleştirilmektedir. Denetim sonucunda hazırlanan raporlar ilgililerine detaylı olarak sunulmakta ve denetim sonrası izlenecek süreçte de danışmanlık hizmeti verilmektedir.
İnsan kaynakları süreç ve mevzuata uyum denetimi, yönetim kurulu ve üst yönetim için çok değerli bir kontrol aracı ve önemli bir yönetsel fonksiyon sağlamaktadır. Kurum içinde mevzuata uygunsuzluk, hata, hile, verimsizlik ve risklere yönelik olarak engelleyici ve tespit edici bir mekanizma görevi de üstlenmektedir. B&P olarak, birçok yerli ve yabancı bağımsız denetim kurumlarının dahi insan kaynakları süreç ve mevzuata uyum denetimlerini periyodik olarak gerçekleştirmekteyiz.

arf

Yukarı