Ana içeriğe atla

autorola

BUHARLI TEMİZLİK SİSTEMLERİMİZLE DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ YAPIYORUZ

16.07.2020 - 18:05

Global Trimax Şirket Ortağı ve Genel Müdürü Hüseyin Öztürk ile buharlı temizlik ve dezenfeksiyon uygulamaları hakkında konuştuk. Bu sistem sayesinde doğal ve sağlıklı temizlik yaptıklarının altını çizen Öztürk, “Turizm sektörünün önde gelen otelleri başta olmak üzere; gıda işletmeleri, özel hastaneler, açık ve kapalı stadyumlar, kafe ve restoranlarda detaylı buharlı temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti sunmaktayız.” dedi.

BUHARLI DEZENFEKSİYON İLE SAĞLIKLI TEMİZLİK YAPIYORUZ

 

Global Trimax Genel Müdürü Hüseyin Öztürk ile buharlı temizlik ve dezenfeksiyon teknolojileri hakkında konuştuk. Bu sistem sayesinde doğal bir yolla, sağlıklı temizlik yaptıklarının altını çizen Öztürk, “Turizm sektörünün önde gelen otelleri başta olmak üzere; gıda işletmeleri, hastaneler, futbol stadyumları, kafe ve restoranlarda buharlı temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti sunmaktayız.” dedi.

 

 

 

Öncelikle Global Trimax markasını tanıyabilir miyiz?

Global Trimax’ı 2004 yılında iki ortaklı yatırımla İstanbul merkezli olarak kurduk. İthalat ve ihracat faaliyetlerinin yanında iç piyasada muadili olmayan endüstriyel ve kişisel temizlik kimyasalları alanında yurtdışından araştırmalar yapmaya başladık. 2005 yılında ilk olarak Kanada Atomes Bio-kimyasalları firmasıyla ülke distribütörü anlaşması yaptık. Atomes bünyesindeki muadilsiz temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerini ülkemize kazandırmış olduk. Halen endüstriyel ve kişisel muadilsiz temizlik&dezenfeksiyon kimyasallarımızla sektörde hizmet vermekteyiz.

 

Bu süreçte ne tür yatırımlarınız oldu?

2011 yılında buharlı temizlik ve dezenfeksiyon teknolojileri konusunda araştırmalara başladık. 2012 yılında SteamTek Buharlı Temizlik&Dezenfeksiyon Hizmetleri departmanımızı kurduk. Amerika ve Avrupa’dan buhar sistemleri getirdik ve Türkiye distribütörü anlaşmaları yaptık. Buhar teknolojilerini profesyonel aşamada öğrenebilmek için Amerikalı buhar sistemleri firmasının uzman personelini yaklaşık 2 yıl bünyemizde istihdam ettik. Halen daha turizm sektörünün önde gelen otelleri başta olmak üzere; gıda işletmeleri, hastaneler, futbol stadyumları, sektörün önde gelen kafe ve restoranlarında buharlı temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti sunmaktayız. Bunun yanında ayrıca distribütörlüğünü yaptığımız buhar teknolojilerinin pazarlama ve satış faaliyetlerine de devam ediyoruz.

 

Diğer faaliyet alanlarınız nelerdir?

Diğer faaliyet alanlarımız ise kısaca özetlersek; Almanya’dan nano teknoloji endüstriyel temizlik süngeri ve nano kimyasalları ithalatı yaparak ülkemizde otel ve gıda Sektörünün hizmetine sunuyoruz. Ülkemizde doğal yollardan üretimi yapılan yerli üretim Multiway markalı el dezenfektanı, genel yüzey dezenfektanı ve bitki dezenfektanlarının ana distribütörlüğünü alarak, bazı Avrupa ülkelerine ve tüm Ortadoğu ülkelerine ihracatını yapmaya hazırlanıyoruz.     

 

Buharlı temizlik dezenfeksiyonunun avantajı nedir?

Buharlı teknoloji, yüksek ısısı sayesinde hem temizlik yapıyor hem de dezenfeksiyon sağlıyor. 180 derece sıcaklığı var. Bu sıcaklığın nasıl olumlu kullanılabileceğini sektörlere anlattık ve ilk olarak işe otellerden başladık. Odaların kapıdan perdeye, halıdan avizeye kadar en ince ayrıntısına kadar dezenfeksiyonunu yapıyoruz. En kritik yerler banyolardaki derz araları. Eğer siyahlaşmışsa burada bakteri var demektir. Buharlı sistemimiz sayesinde önce sıcaklık kiri yumuşatıyor. Ardından kullandığımız fırça ile kir temizlenip gidiyor. Halılarda da bu sistemi kullanıyoruz. Her zaman şu konuda uyarılarımızı sürdürüyoruz; halı ıslatılmaz. Çünkü halı ıslandığında kokar. Halının kokması demek, bakteri oluşmuş demektir. Bu sorunu çözmek için buharlı zemin temizleyici sistemler getirdik yurtdışından.

 

JOE BİDEN'IN KALDIĞI ODAYI BİZ TEMİZLEDİK

Üstlendiğiniz önemli projeler nelerdir?

Obama döneminde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'yi ziyarete geldi. Harbiye Hilton Otel'de kaldı. Hilton, Biden için ayrılan üç katın temizliğini bize verdi. Bu katların bir hafta boyunca buharlı temizlik dezenfeksiyonunu yaptık. Bu, Avrupa’da aranılan bir temizlik yöntemi. Sonrasında bunu Biden'a söylediler ve bize teşekkür etti böyle doğal bir yolla, sağlıklı temizlik yaptığımız için.

 

The Marmara Otel de müşterimiz. Günlük en fazla 10 odanın temizliğini yapabiliyoruz. Bizim yaptığımız 'deep cleaning'. Biz odanın tozunu alıp çıkmayız. Örneğin buhar uygulamasıyla sadece bir masanın temizliği 10 dakika sürer. Bir otel odasının dış kapasından girip perdesine kadar insan elinin değdiği her yerin buhar uygulamasını yaparız. Otellerin, odanın yoğunluğuna göre, en az 6 ayda bir deep cleaning yapmaları gerekiyor.

 

Büyük Çamlıca Camii'nin halılarını da biz temizliyoruz. Halıların buharlı temizlik dezenfeksiyon uygulamasını biz yapıyoruz. Halıların yıkanmaması gerekiyor. Sulu yıkama kötü koku oluşumuna yol açıyor. Bu da bakteri demek. Önceliğimiz o kötü kokunun, bakterinin kaybolması.

 

BUHAR TEKNOLOJİSİNDE KİMYASAL ATIK YOK

Pandemi döneminde müşterilerinize ne tür çözümler sundunuz?

Bildiğiniz gibi oteller ve camiler kapalıydı bu süreçte. Müşterisi olmayan oteller, bu süreçte bizden buharlı makine sistemlerini satın aldılar. Biz de ürün tedarikinin yanı sıra otellerin personellerini bu ürünü kullanmaları konusunda eğittik. Eğer eğitim vermezsek, makine almanın hiçbir anlamı yok. Üstünlük sadece teknolojiyi elde etmekle olmuyor, onu kullanabilirseniz üstünlük sağlayabiliyorsunuz. Sadece makinenin satışı değil, bunu kullanabilmeleri ve de bizim herhangi bir arıza ve kullanamama durumunda geri dönüşümüz çok önemli. Bu hizmetleri sağladık otellere. Pandemi süreci bize şöyle bir katkı sağladı; temizlik ve hijyen kültüründe 20-25 yılda alacağımız mesafeyi 3 ayda kat ederek bize bu konuda çağ atlattı.

 

Misyonunuzda ‘çevreye duyarlı’ olmak esas. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Buhar teknolojisinde kimyasal atık yok. Bu uygulamanın bir de şöyle bir özelliği var. Örneğin lavaboyu temizliyorsunuz. Burada sadece lavabonun yüzeyini temizlemiyor, sıcak su buharı gideri de temizleyerek o hattan dezenfektasyonunu sağlamış oluyor. Yine havaya sıktığınız zaman ortamdaki oksijen miktarını artıyor. Havada askıda kalan bakterileri yok ediyor. İnsanların nefes alıp verişi kolaylaşıyor. İçerisinde doğaya karışacak bir atık yok. Kullandığımız kimyasallar 48 saat içerisinde doğada nötralize oluyor. Konsantre olarak alıyoruz Kanada'dan. Ne zaman suyla karıştığında aktif ekten maddesi ortaya çıkıyor ve 48 saat içerisinde nötralize oluyor.

 

Kısa ve orta vadeli hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Pazar payınızı arttırmak adına hangi adımları atacaksınız?

Bu süreç içerisinde şöyle bir girişimimiz oldu. Piyasa araştırması yaparken Antalya'da yerli üretim yapan bir dezenfektan firması bulduk. Bu firmanın yurtdışı bayiliğini aldık. Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin satışını biz gerçekleştireceğiz. 1 Temmuz'da başlıyoruz çalışmalara. Yurtdışında ofislerimiz var. Dubai'de, Suudi Arabistan'da ve Lübnan'da iş ortaklarımız var. Ürünlerini aldığımız Kanadalı firmaya da teklifte bulunduk, 'Türkiye'de yatırım yapın' diye. Ürünler çok kaliteli ve Türkiye'ye kazandırılması gereken ürünler. İnşallah böyle bir yatırım gerçekleşir.

 

autorola

Yukarı